CevvalKoala

RSSmail

Kapatmalık Site Önerileri

Yutup n gündür kapalı, memleket sathında. Açılacak gibi de durmuyor. Hele ki geçtiğimiz günlerde meydana gelen google'a çelme harekatı da göz önünde bulundurulduğunda.

Bu son harekatın duygusal sebeplerle yapıldığı yönünde işaretler de var. Anlaşılan o ki, ulus-devletlerin en hasbi örnekleri arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti devletin tanımını biraz geniş algılama alışkanlığını sürdürüyor. Max Weber'e göre devlet hakim olduğu topraklarda şiddeti tekeline alan kurumdur. Bazen buna şiddet denmez de, meşru fiziki güç kullanımı denir kibarca. Huzurevine yaşam merkezi, çöpçüye temizlik işçisi, emlakçıya gayrımenkul danışmanı denmesi gibi. Ana fikir aynı.

Bizde ama devlet bu tekelle iktifa etmez. Herşeye karışır. Tek parti döneminin Ankara valisi Nevzat Tandoğan'ın ifadesiyle "Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ... onu da [devlet olarak] biz getiririz" der bizim devlet. Kürtçe kanal mı açılması lazımdır? Devlet televizyonu açar bir TRT Şeş, sorun çözülür. Çocuk bayramı mı kutlanacaktır? Hemen devlet işe karıştırılıp çocuklar devletlu kılınır. Siyasetin varolmadığı, varolmasının istenmediği bir dünyada da Devlet-i Ali'den kalma, tek parti döneminden nakil bir alışkanlık, iktidara rakip çıkmaması için sadece güç kullanımının değil, herşeyin, her faaliyetin, yaşamın her boyutunun bizzat iktidar sahibi kişi/zümrenin bir aracı olan devletin kontrolüne, düzenlemesine bırakılması da bugünkü Türkiye'nin içinde bulunduğu ruh halini açıklar.

Herşeyi devletin düzenlemesine tabi tutma alışkanlığı nedeniyle garipsemediğimiz bazı gelişmeler, ulaşmaya hevesli olduğumuz muasır medeniyet seviyesindeki memleketlerde biraz hayretle karşılanır.

Gerçi muasır medeniyetlerden bazıları da ota .oka karışmaktan imtina etmeme meylindedirler ama bu mecrada hareketler Türkiye'deki kadar sükunetle karşılanmaz bu tür ülkelerde. Bir de bu ülkelerle ilgili olarak yapılması gereken bir tespit, sansür yönündeki çabaların hemen her daim çocuk pornosu bahanesiyle başlatılıp sansür için gereken hukuki zemini mümkün olan en az muhalefetle kurup sonra da başka alanlarda aynı vasıtayı kullanıp işine gelmeyen siteleri kapatmak yolunu izlemesidir.

Bu parantezi kapatıp başlıkta vaad ettiğim kapatmalık siteler listesine geçme vaktidir. Tutacağımız yol vergisini ödemeyen siteyi kapatmaksa:

Web'den parayla üye olunan tüm siteleri kapatmamız gerek. Benim ilk önerilerim arasında Wall Street Journal gibi densiz gazeteler, Nature gibi evrimci dergiler, Ebsco gibi dinsiz akademiklerin takıldığı veritabanları, Jstor gibi yayın arşivleri ve daha bir sürü para verip üye olma gerektiren site ilk akla gelenler. Bunların hepsi ayağımıza gelip Yeğenbey vergi dairesinin metrekareye 3 kişi doluşmasından mütevellit nefesle ısınan havasını soluyup her yıl 4-5 gün 2-3 saat para vermek için kuyrukta beklemedikçe hepsini kapatalım.

Bir de üyeliği beleş olan ama sattıkları ürünleri almak için para ödediğimiz kurumlar var. Bunlarla ilgili de tedbir almak lazım. Mesela Amazon veya Dealextreme gibi sitelerden yurda sızmaya çalışan terörist paketleri sınırda çevirip geri gönderelim. Görsünler Türk devletinin gücünü.

Türk devletinden izin almadan mektep açan, diploma dağıtan kurumlar da var. Tevhid-i tedrisat kanununu delmeye yeltenen bu gibi müesseseleri de engellemek lazım. Var mı YÖK bünyesinde Oxford, Harvard nam mektepler? Bunlar izinsiz ne yayını yapıyorlar ülkemize? Engellensin efendim erişim bunların sitelerine de.

Bunlar yetmezmiş gibi bir de interneti izinsiz gösteri ve eylem için kullanan, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa defaatle muhalefet eden bir güruh var. Bunlar Facebook derler bir yerde toplaşıp ileri geri, bilip bilmeden konuşuyorlar, devletimizi hükümetimizi felan protesto ediyorlar. Bir de utanmadan bu fiili umuma açık yerde, yedi düvelin önünde yapıyorlar. Eleştirecekseniz de gelin burda usulca yapın. Kol kırılır yen içinde kalır. Bütün aleme devlet ve milletimizi şikayet edip şanımıza leke süren bu zındıkların toplandıkları siteleri de kapatalım efendim, kapatalım.

Hatta bir de sözüm ona sivil toplum örgütleri var. Biz asker milletiz, bizde sivil toplum diye birşey olamaz. Hadi oldu diyelim, onun da yolu var yordamı var. Önce gidip devletten icazet alınır illa birşey de olunacaksa. Bunlar da gelsin Türk devletinden icazet alsınlar önce. Mesela kendine Wikimedia Foundation adını vermiş bir vakıf müsfettesi var. Wikipedia ve hülasa siteyi işletiyormuş. Araştırdım, yokmuş bunun Vakıflar Genel Müdürlüğünde kaydı. Kapatalım sitelerini. Erişimi engelleyelim. Hem aradıktan sonra Wikipedia'da da bulunur illa ki Atatürk'ün kaşının altında gözü vardı diyen bir sayfa. Yoksa da dert değil, savcılıkta eklenir. 09.06.2010