CevvalKoala

RSSmail

Kolaycana PDF İmalatı

PDF dosya formatının varlık nedeni bellidir: dokümanınızın şekli şemali ateriden ateriye farklılık göstermesin, kaşı gözü oynamasın, bir de baskı alacağınız, katlayıp cebinize koyacağınız zaman gireceği kılık gözünüze kolayca görünsün. Bu avantajları nedeniyle enternette PDF dosyalarına sıklıkla rastlanır.

Peki bu dosyalar nasıl imal edilir? Yeni ofis sürümlerinde PDF yapmak imkânı mevcutsa da her bilgisayarda MS-Office 2007 ya da 2010, ya da OpenOffice bulunamayabilir. Ya da ofis uygulamalarından değil de, bambaşka bir yerde gördüğünüz şeyleri PDF yapmak isteyebilirsiniz.

Nasıl PDF yaparım? Nasıl web sitelerini PDF olarak kaydederim? Nasıl word belgelerini PDF'e çeviririm? Paint'te çizdiğim Cin Ali'nin kara gözlü kuzusunu nasıl yapıp da PDF olarak kaydederim? vb. suallerinizin yanıtını burada bulabileceksiniz. Nasıl portakallı ördek yaparım? diyenlere önereceğim adres ise başkadır.

Evveliyatla beleşcan programlar kategorisinde saygıdeğer bir yeri olan PDF Creator nam mamülü indirmeniz icab etmektedir. Bunu demincek verdiğim adresteki orijinal sitesinden yapabileceğiniz gibi buradan da çekip özel hazırladığım kurulum ayarlarına nail olabilirsiniz.

Velev ki çektiniz dosyayı benim siteden, sonra da üstüne çift tıkıladınız, o da tıngırdadı. Size sorgu sual etmeden muhafazakar bir şekilde kurulur. Bu kurulum işlemi sırasında program files klasörünüzün içine birşeyler koyar, başlat menünüze başka birşeyler koyar, bir de PDFCreator isimli bir yazıcıyı sisteminize ekler.

Yazıcı deyince öyle ışın kılıçlı, ya da mürekkep fışkırtmalı filan birşey aklınıza gelmesin. Bu yazıcı sanal bi yazıcı. Yani yalancıktan yazıcı. Ama PDFCreator'un bütün numarası da bu yalancıktan yazıcıda saklı. PDF baskı hadisesine odaklanmış bir format olduğu için PDF dosyalarını da bir yazıcı yoluyla üretmek çok akıllıca bir fikirdir kanımca. Üstelik böylece tek bir programa da bağlı kalmaz, size çıktı alma imkânı veren her programda PDF üretebilirsiniz.

Ama heyecan içinde yazıcılarınıza girip kurcalamaya başlamazdan evvel bir iki ayar daha çekelim, yaptığımız iş tam olsun. Start menümüzü açıp All Programs içinde PDFCreator klasörünü, onun içinde de PDFCreator kısayolunu bulup ona tek tıkılıyoruz. Şöyle bir pencere arz-ı endam ediyor:Printer menüsünden options'a geliyoruz, o zaman da şöyle bir cengaver pencere "Kara Murat Benim" deyip ön plana atlıyor:

Şimdi dikkatli dinleyin, otuz tane screenshot alıp buraya koyacak halim yok, o yüzden hızlı hızlı anlatıcam.
1. "No confirm message switching PDFCreator temporarily as default printer." kutusunu işaretleyin. Bu her pdf yaptığınızda zevzek zevzek size soru sormasını engeller. Merak etmeyin, diğer yazıcılarınızın ayarları ile ilintili bir farklılaşma hissiyatı doğmasına müsaade edecek yönde tercihsellik sergileyen bir seçenek olmaya oldukça mesafeli duruşunun vakarını taşıyan kendi halinde bir ayar bu.
2. "General Settings 2" tab'ına gelip "Update interval"'i "Never" yapın. 3 yıldır kullanıyorum, eski yeni bir sürü versiyonunu kullandım, öyle update gerektirecek bir yenilik olmuyor programda. Enternet bağlantınızdan yemesin haftada bir.
3. Sol taraftan "Auto-save" linkine tıklıyoruz, açılan seçenekler arasında benim kurcuklamayı sevdiğim bir iki tanesi var. Önce "Use Auto-save" kutusununu işaretliyoruz. Ardından Filename kutusunu "<Title><DateTime>" yazar şekle sokarsanız PDF yapmak istediğiniz dosyanın adı ve o anki tarih ve saatten müteşekkil, her dosya için farklı olacak bir dosya ismi yapmış olursunuz. Sonracığıma "Use this directory for auto-save" seçeneğinin altındaki ... butonu ile PDF dosyalarınızın kaydedileceği bir adres gösterirseniz "nerde lan bu pdf?" arayışlarınız daha az sinir bozucu olur. Bu penceredeki diğer iki seçeneğin kutularını da boş tutunuz.
4. Sağ alttaki "Save" butonuna tıkılayarak options penceresini kapatırız. PDFCreator'un kendi penceresini kapatmakta da beis görmüyorum.

İmdii... herhangi birşeyi yazdırınız. Yazdırırken de yazıcı olarak PDFCreator'u seçiniz. Misal bu sayfayı yazdırın. 3-5 saniye zarfında sonuç aşağı yukarı şöyle birşey olup, ... butonuna basıp göstermiş olduğunuz klasöre kendiliğinden ışınlanmış olacaktır. Sonuçta elde ettiğiniz dosya biraz garip görünüyorsa kabahati PDFCreator'da bulmazdan evvel bir de print preview ile emekli ağaçlara baskı yapan gerçek bir yazıcıda nasıl görüneceğine bakıp, karşılaştırma imkânı da elinizdedir. Web siteleri baskıya pek gelmez ne de olsa.

Artık PDF dosyalarının çok ulvi, çok kasvetli, çok ulaşılmaz, ve belki hepsinden de önemlisi, çok değişmez dosyalar olmadığını siz de biliyorsunuz. Herkeslere de bu yeni öğrendiğiniz numarayı gösterin e mi? 13.04.2010