CevvalKoala

RSSmail

Windows XP'yi Hızlandırmaca

Size yeni işletim sistemi ve/veya ateri satmak isteyenlerin gazına gelmezseniz Windows XP'nin zamane windowslarını hız baabında acımadan sektirdiğini fark edebilirsiniz. Bu durumun altında yatan neden de genellikle zamane windowslarında yüklü incik boncuk ile telif hakkı tiplemelerinin zoruyla microsoft'un windows bünyesine sokuşturduğu içerik koruma mekanizmalarıdır. İncik boncuktan hevesinizi 15 dakka içinde alırsınız, telif hakkı tiplemelerinin zor etmesi de para verip satın aldığınız nesneleri bile doğru düzgün izlemenize, oynamanıza engel olur. Yani özetle zamane windowslarının emektar XP'den en önemli farkı lüzumsuz yere yavaş olmalarıdır. Demem odur ki, kullanıcı arabiriminde bir devrim olup da klavye/mouse ikilisi tasfiye olana kadar Windows XP ile gidebilmek mümkün ve mantıklı görünmektedir.

Burada bir parantez açıp teknik içerikli bir paragrafla kör cahil olmadığımı da ifade edeyim. Eğer detayları boşver, hızlandırma kısmına gel derseniz bir sonraki paragrafa atlayınız. Process başına 3GB hafıza limiti, 512 byte'lık disk sektör limiti (ve bunun türevi olan 2TB boot-partition limiti) gibi kısıtlamalar uzun vadede Windows XP'nin tasfiyesine neden olacaktır. Ama bu sınırlamalar her gün karşınıza çıkacak şeyler değildir. 3GB process memory limitine olağan kullanıcılar muhtemelen hiç denk gelmezler. Ancak büyük çizimlerle uğraşan tasarımcılar, mimarlar, ya da devasa veritabanı uygulamalarıyla uğraşanlar gibi çok kısıtlı bir kullanıcı kitlesi bu kısıtlamaya denk gelebilirler. Word'un, Firefox'un bu kadar ram tüketebilmesi düşünülemez bile (Gerçi Firefox elinden geleni ardına koymamaktadır, ama yine de 3GB'ye yaklaşamaz.) 2TB partition limitine de bugünkü disklerin boyutu itibarıyla denk gelmezsiniz. Daha büyük disk alacak olursanız da bir zahmet boot partition'u 2TB'den küçük tutuverin.

Neyse konuya dönelim, Windows XP antin kuntin windowslardan hızlı çalışır. Ama daha da hızlı olabilir. Nasıl mı? Bazı ufak ayarlarla. Kendi kullandığım ayarları yapan ufak bir programcığı buradan aziz Türk milletinin hizmetine sunuyorum. Bu programı çekip bir kez çalıştırıp sonra da silebilirsiniz. Alet gerekli ayarları çekmiş olacaktır. Peki nedir bu ayarlar?

1. Windows Explorer'ın (My Computer'dan açtığınız nesne) sağ tuş menüsüne "Copy to [folder]" komutunu ekler. Böylece üzerine sağ tuşla tıkladığınız dosyayı istediğiniz yere kolayca kopyalayabilirsiniz.
2. Windows Explorer'ın (My Computer'dan açtığınız nesne) sağ tuş menüsüne "Move to [folder]" komutunu ekler. Böylece üzerine sağ tuşla tıkladığınız dosyayı istediğiniz yere kolayca taşıyabilirsiniz.
3. Sağdan soldan çıkan balonlarda görünen uyarı mesajlarından sizi kurtarır. Ne de olsa çizgi roman okumak isteseniz gider Red Kit alırdınız, windows cd'si değil.
4. Film dosyalarını, daha doğrusu avi uzantılı dosyaları silmede sorun yaşıyorsanız, içinde avi uzantılı dosya olan klasörleri açınca bilgisayarınız biraz takılıyor ediyorsa size bu dosyaların özelliklerini göstermeye çalıştığı içindir. Peki siz sordunuz mu bu dosyaların özelliklerini? Sormadınız. E o zaman ateri niye sizi bekletiyor?
5. Diskte yeriniz az kaldığında windows sizi uyarır. Münasebetsiz işte. Hem zaten zamane diskleri kocaman, bitmez kolay kolay. Ayrıca disk bitecek de siz windows'un haber vermesine kalacaksınız. O kadar aymaz mısınız allah aşkına?
6. Windows diskinizde duran her dosyayla en son ne zaman elleştiğinizin çetelesini tutmaya pek meraklıdır. Hadi dosyayı en son ne zaman değiştirdiğinizi bilmek isteyebilirsiniz de, dosyaya en son ne zaman baktığınızı bilmenizin kime ne yararı vardır? Üstelik bu bilgiyi de diske kaydetmek için windows nispeten az da olsa bir zaman harcar. Gerek var mı böyle vakit israflarına?
7. Ofisinizde, mektepte, ya da evdeki küçük ağınızda başka ateriler varsa bunların paylaştığı yazıcılar ya da klasörler gibi kaynaklara ulaşmak amacıyla o bilgisayarlara eriştiğimizde bize niyeyse bu bilgisayarlardaki zamanlanmış görevler (scheduled tasks) bilgisini de göstermek ister windows, onu da ben bilemem.
8. Ateriniz kendi kendine ağ üzerindeki başka aterilerde mevcut yazıcıları/paylaşımları filan bulmaya pek meraklıdır. Bunu yaparken de sizin için daha önemli başka faaliyetleri ikinci plana atabilir dana. Hiç gerek yok bence de.
9. İnternet aleminde bir server'a 30 bağlantı açmak ayıptan sayılır. Ama Mikişoft da 2 ile sınırlamıştır bu rakkamı. İnternet Explorer kullanmıyorsunuzdur muhtemelen, ama yine de birgün işiniz düşerse de aynı server'dan 2 dosya indirmeniz gerekirse sinir sahibi olmayın diye bir tedbir...
10. Ön planda çalışan programlara biraz daha öncelik vererek bilgisayarınızın komutlarınıza karşı tepkisiz kalmasını zorlaştıracak bir ayar...
11. Windows ram'i bol bulunca sürecek yer arar. Bu ayarla da sık kullandığınız programları belleğinde hazır tutup biraz daha hızlı çalışmasını sağlarsınız. Windows'un orijinal ayari sık kullanılan prokramlar dışında bir de windows başlatılırken erişilen dosyaları önbelleğe alma eğilimindedir. Ama zaman içinde bu dosyalar değişir. 3 yıl önceki start-up klasörünüzle bugünkü birbirinin aynı değildir muhtemelen. O yüzden orijinal ayar iyi bir fikir değildir.
12. Windows Explorer'ın (My Computer'dan açtığınız nesne) sağ tuş menüsüne "Command Prompt Here" komutunu ekler. Böylece üzerine sağ tuşla tıkladığınız klasörde bir komut penceresini kolayca açabilirsiniz.
13. Bilgisayarınızı kapatırken bazen takılıp kalıyor, kapanmıyor mu? Bu ayarla takılan process'ler 29 saniye sonra uçurulur, dolayısıyla ateriniz de takılmaz kapanır.
14. Windows açılırken NumLock tuşu önceki bıraktığınız ayarda olur. Yani bilgisayarınızı kapatmadan evvel NumLock'u açık bıraktıysanız açık gelir, kapalı bıraktıysanız kapalı.
15. Windows Media Player çok evla bir prokram değildir. Üstüne bir de mikişoft nedense DVD oynatma özelliğini gözlerden saklamıştır. Bu ayarla o açılır.
16. Desktop Clean-up Wizard diye münasebetsiz bir nane 2 ayda bir masaüstünüzün çok dağınık olduğunu, bilmemne dosyasını 2 aydır ellemediğinizi, artık ortamı biraz toparlamanız gerektiğini söyler. Dediklerini yapmazsanız da annenize söylemekle sizi tehdit eder. Ona kimin patron olduğunu gösterin.
17. Windows bir hata ile karşılaştığında bunu mikişoft'a hemen anlatmak ister... ki bu hata gelecek windows sürümünde düzeltilsin. Windows XP'nin üstüne 2 sürüm daha çıktı, düzelecek hatalar zaten düzelmiştir, düzelmeyecek olanlar da bu saatten sonra düzelmez. Bu gereksiz dialoga bir dur diyelim artık.
18. Windows turu... Fransa Bisiklet Turu gibi, ama hoş hatunlar pahalı şaraplar ve haddinden fazla tür ve çeşitte peynir eksik. Dolayısı ile fuzuli.
19. Dosya uzantılarını saklamak kadar kötü bir fikir olabilir mi?
Virüslerin kendilerini klasör, türkü, word dosyası, resim gibi zararsız varlıklar pozuna sokabilmelerinin önündeki tek engel o önemsiz görünen uzantılar. Bu nedenle bunları görmemiz elzemdir.
20. Daha önce hiç müşerref olmadığı bir tipte dosya görende windows'unuz hemen internete bağlanmaya, ordan bu dosya nedir necidir diye bir bilene sormaya meraklıdır. Sorduğu yerden de bir sonuç çıktığı vaki değildir ya neyse. Sonuç olarak fuzuli işler bunlar.
21. Start menüsündeki arama nesnesi var ya... Ordaki köpek var ya... Benden uzak, mevlasına yakın olsun...
22. Çok eski vakitlerde, ama toz ve gaz bulutu kadar eski de olmayan zamanlarda kullanılan aterilerde yaygın bir işletim sisteminde dosya isimleri azami 8 karakterden, uzantıları da 3 karakterden mürekkep olabiliyordu. Mikişoft o zamanki kabahatini örtmek için Windows 95'i çıkarırken bir sistem yapıp hem uzun, hem 8+3 formatında dosya isimlerini bir arada bulundurabilecek bir mekanizma yaptı. E ama bugün bu tarihi mekanizmaya ihtiyacımız yok. Kaldırıla...
23. Windows Media Player kendini güncelleme konusunda biraz ısrarcı olabilir. Haddini bilmesi gerektir.
24. Artık zamane ekranları kocaman. Dolayısı ile misal 1680x1050'lik koca bir ekranda 2 programcık bulundurunca aşağıdaki taskbar'ın çoğu zebil ziyan oluyor. Büyük olsun oradaki program butonları, yer var nasılsa.
25. İnternetten bir resim indirdiniz, açıp bakacaksınız. Ya da bir program indirdiniz kuracaksınız. Ya da bir mp3 çektiniz, dinleyeceksiniz. Tıklayıp dinleyelim/bakalım/çalıştıralım değil mi? Değiiiil... Ya virütikse resim? Ya düşmanların truva atıysa mp3? Windows sorar tekrar "emin misin, bak çok kıllandım ben bu resimden" diye. Resimden virüs bulaştığı nerde görülmüş? Hem dosya uzantılarını saklamak gibi parlak bir fikri çıkaran bir kaynaktan güvenlik konusunda tavsiye alacak da değiliz herhalde.

Bunlar kesmediyse 1GB üzerinde ram'i olan aterilere de şu ayarları veririz:

1. Windows kernelinin, yani Windows'un çekirdeğinin biraz yavaş bir ortam olan hard diske atılması ihtimalinin önüne geçmek.
2. Ram fazla geliyorsa bol bol önbellekleme için kullanmak.

Bu ayarları bir sürü ateriye kurmuş etmişimdir. Dolayısı ile sorunsuz çalışmaktadırlar. Bu siteden ve başka yerlerden de sittin tane insana da dağıtmışımdır, onlardan da bir şikayet gelmiş değildir. Ama siz bahtsız bedeviyseniz ve bir sorun çıkarsa da bana bıdı bıdı etmemenizi rica edeceğim. 14.04.2010