CevvalKoala

RSSmail

Size Özel Web Görünümü

Gezdiğiniz web sitelerinin sizi rahatsız eden yönleri vardır elbet. Mesela çoğu kimse reklamlardan şikayetçidir. 5-6 yıl önceleri de pop-up pencere salgını bir çoğumuzun canını sıkmıştır. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunu rahatsız eden bu musibetleri engellemek için zaman içinde bazı çözümler geliştirilmiştir. Mesela web tarayıcılara pop-up engelleme özelliği eklenmiş, adblock gibi Firefox eklentileri ile reklamlara bir dur denilmiştir.

Bir de bu kadar evrensel olmayan sıkıntı kaynakları vardır. Herşey pop-up pencereler kadar çok sayıda insanı rahatsız edebilecek potansiyelden uzaktır ne de olsa. Ama nispeten daha az sayıda insana batan sorunlar da mevcuttur web aleminde. Dolayısı ile bu sorunlar tarayıcıları yapan firma/grupların ya da siteleri hazırlayanların radarında da yer almaz, ve çözümsüz kalırlar. Bu tür rahatsızlık veren durumlara bir örnek vermek gerekirse Youtube videolarının kendi kendilerine oynamaya başlayıp, sonra da ikide bir buffering için duraklamalarını sayabiliriz. Hızlı bir internet bağlantımız olsa bu sorunla karşılaşmayabilir, ya da Youtube'un hedef kitlesinin büyük kısmını oluşturan multi-tasking özürlü yüzmilyonlardan birisi olsak bu sorunun varlığından bile haberdar olamayabiliriz. Ama 1mbit ADSL ile internete bağlanan, ve farklı tablarda birkaç videoyu aynı anda açan kişilersek Youtube'un bu huyu insana rahatsızlık verir. Her tab'a tek tek gelip videoyu dondurup tamamen yüklenmesini bekleyip, sonra tek hamlede izlemek seyir zevki için elzemdir herhalukârda.

Ama artık bu tür nispeten daha kişisel sorunlar/takıntılar için de bir çözüm yolu var. Bu yol da Greasemonkey adı verilen bir Firefox eklentisinden geçiyor. Greasemonkey kısaca, javascript programlama dili kullanarak web sitelerinin görünümünü size özel bir biçimde değiştirebilmenize olanak tanıyor. Greasemonkey'i Firefox eklentilerinize ekledikten sonra teorik olarak ziyaret ettiğiniz her web sitesinin görünümünde değişiklikler yapabilir hale geliyorsunuz. Teorik olarak diyorum, çünkü iki önşart var: 1) site Flash'la yapılmamış olacak. 2) Javascript bileceksiniz.

Ama siz javascript bilmiyor musunuz? Dert değil, ben de çok bilmiyorum. O yüzden hazır yazılmış scriptler kullanabilmek gibi bir güzellikten size bahsedeceğim. userscripts.org Greasemonkey için yazılmış scriptlerin toplandığı bir site. Burada sık ziyaret ettiğiniz sitelerin adıyla arama yapıp o siteler için yazılmış scriptlere ulaşabilirsiniz. 6 milyar insanın arasında "Ah Facebook'ta şunu şunu yapabilseydim" diye düşünen ilk siz değilsiniz büyük ihtimalle, o yüzden aradığınız özellikte bir script bulabilmeniz çok olası.

Benim favori scriptlerim mi?

Password Revealer
Bu aralar birçok site ücretsiz bile olsa üyelik istemektedir. İnternetin bu aralarki modası da bu. Kabullenip geçmesini beklemek lazım. Ama bu arada şifre yazmak biraz eziyet halini almıştır. Çeşitli üyelik ve şifre bilgilerinizi aklında tutma özelliği Firefox'un içinde vardır, ama her zaman bunu kullanmak istemeyebilirsiniz. Bazı şifreleri de zaten Firefox aklında tutmaz. Mesela bankaların giriş şifreleri gibi. Bazı şifreler de tek kullanımlıktır, bunları zaten aklında tutan bir program olsa da pek işe yaramaz. Şu veya bu nedenle ara ara şifre yazmamız gerekir. Password Revealer işte tam bu anda devreye giren bir Greasemonkey scripti. 8-10 haneli şifreyi yazarken yanlış yazıp yazmadığınızı bilemiyorsanız, bu da sizi rahatsız ediyorsa Password Revealer scriptini sayfasındaki install butonuna tıklayıp açılan pencerede 3 saniye bekleyip bir daha install diyerek kurabilirsiniz. Artık şifre kutucuklarının üzerine mouse ile geldiğinizde yazdığınız şifre arz-ı endam etmektedir. Benim gibi bilgisayarını gözlerden ırak kullanan insanlardansanız hayatınız kolaylaşacaktır. Ancak kalabalık yerlerde, omuzunuzun üzerinden bakan insanlar varken bu script sizin için çok da olumlu sonuçlar getirmeyebilir. Bu arada Firefox'un sakladığı şifreleri de gösterebildiğini unutmayalım bu scriptimizin.

YousableTubeFix
Yazının başlarında bahsettiğim Youtube sıkıntısı... çözümü mü? YousableTubeFix kurulduktan sonra Youtube'daki videoların altına Configure diye bir düğme ekliyor. Bu düğmeye tıklayıp scriptin ayarlarına bakabilirsiniz. Ben şekildeki ayarlarla kullanıyorum:Prevent Only Autoplay derseniz Youtube videoları kendi kendilerine başlamazlar. Siz de farklı tablarda n tanesini açıp canınız istediğinde başlatıp seyredebilirsiniz. Default video quality seçeneği "Best available quality" iken aynı videonun daha kaliteli versiyonları Youtube'da mevcutsa onlar görüntülenir. Böylece her zaman mümkün olan en kaliteli görüntüyü izleme imkânını elde edersiniz. Remove or Disable kısmından da antin kuntin zırvalıkları kapatabilir, sağdan soldan çıkıp dikkati dağıtan video notlarından kurtulursunuz.

Show Just Image 2
Image hosting sitelerine yolunuz sık düşüyorsa Show Just Image 2 işinize yarayabilir. Bu script ile image hosting sitelerindeki reklamlardan, fuzuli kalabalıktan kurtulur, sadece fotoğrafın görüntülenmesini sağlarsınız.

Google Image - direct link
Google'da sık sık görsel/images aramanız mı gerekiyor? Peki Google'ın image arama motorunun sizi resmin kendisi yerine o resmi bulunduran sayfaya götürmesinden muzdarip misiniz? Direct Images ile google image search'de bulduğunuz resimlere tıkladığınızda yeni tab'da doğrudan doğruya resmin kendisi açılacak. Resmi barındıran sayfaya gitmek isterseniz de resmin altındaki linke tıklayıverin.

Rapidshare AutoWait
Rapidshare'den birşeyler çekmeyenimiz yoktur herhalde. Para verip üye olmayanlara ise Rapidshare biraz zulüm etmektedir. Geriye sayımlar, 30 kere tıklatmalar filan... Rapidshare AutoWait ile Rapidshare'den download'larınızı başlatıp gezmeye gidebilirsiniz. Rapidshare yine geriye sayım filan yapar kendince, ama siz muhatap olmazsınız bunlarla.

Autocomplete On
İşgüzar web sitesi yöneticilerinin sizin tarayıcınızın bir özelliği olan Autocomplete'i, yani formları, kullanıcı adlarını vs. saklayabilme yeteneğini devre dışı bırakmasından sıkıldıysanız Autocomplete On tam size göre. Artık Firefox'un hatırlamasını istediğiniz şifreleri, form alanlarını belirlemek sizin elinizde.

Google Reader Absolutely Customizable
Gmail gibi Google Reader arabiriminde de Google biraz despottur. Ama onun da ilacı var. Google Reader Absolutely Customizable ile Google Reader arabirimini yola getirip, ekranınızdan azami verimi alabilirsiniz. Scriptin ayarlarına resimdeki gibi Firefox'un Tools menüsünde, Greasemonkey>User Script Commands>Google Reader Absolutely Customizable'dan ulaşabilirsiniz. Ancak bu seçeneğin çalışır durumda olması için aktif tab'ınızda Google Reader'ın açık olması gerektiğini söyleyeyim.Buradan ulaştığımız ayar ekranında ben şu ayarları kullanıyorum:Ayarların hepsi Google Reader'daki bazı yer kaplayan öğeleri kapatıp açıyor. Deneyerek kendinize en uygun şekli bulabilirsiniz. Ben öyle yaptım.

Greasemonkey scriptleri dünyasının ana fikrini kapmışsınızdır artık sanıyorum. Web sayfalarını gönlünüzce görüntülemek için yapmanız gereken tek şey artık Firefox'unuza Greasemonkey eklentisini yükleyip, ardından da istediğiniz işi yapan bir script bulmak. Scriptler için userscripts.org ve userstyles.org sitelerinde arama yapabilirsiniz. 09.04.2010