CevvalKoala

RSSmail

Hızlı PDF Açacağı

Web aleminde şekli şemali sabit kalsın istenen dokümanlar için standart olarak kullanılan dosya formatı Portable Document Format (Taşınabilir Dosya Formatı) yani PDF'tir. Bugün web'de rastladığımız çok sayıda form, basılması için hazırlanmış dokümanlar, hatta zaman zaman logo ve resimler Adobe tarafından 1993'te geliştirilen bu formatta hazırlanıp dağıtılır. PDF'in amacı dosyanın her bilgisayarda aynı görünmesini, farklı farklı yazıcılardan da bastırılsa aynı çıktının alınabilmesini garanti altına almaktır. Bu da şeklin önemli olduğu matbu formlar gibi alanlarda PDF'i hayatımızın vazgeçilmez gerçekleri arasına sokmaktadır.

Ne var ki, PDF web tarayıcılarımız tarafından doğrudan doğruya açılamamaktadır. Bir sitede PDF dokümanına link verildiğinde tarayıcımız bu linkten aldığı dosyayı kendisi açıp göstermek yerine bilgisayarımızda PDF okuyucu olarak tanımlanmış programa yönlendirir. Bu program da çoğu zaman formatın yaratıcısı Adobe tarafından ücretsiz olarak dağıtılan Adobe Reader'dır.

İşte bu noktada bir sorun vardır. Adobe Reader ücretsiz olarak dağıtılmakla birlikte 1993'ten bugüne sürekli eklenen yeni özellikleri ile geçmişin yükünü de beraberinde getiren ve bilgisayarınızı kanırtmaktan imtina etmeyen bir program halini almıştır. Adobe Reader'da örneğini gördüğümüz Yazılım Şişmesi günümüzün yaygın kullanılan birçok programında rastlanan ve özellikle de bilgisayarla uzun yıllardır haşır neşir olan kişileri rahatsız eden bir durumdur. Eğer bilgisayarla dün tanıştıysanız mukayese yapacak bilginiz olmadığı için farkına varamayacağınız yazılım şişmesi, 1980'li yıllarda bilgisayarlarla tanışmış kişilere çok garip gelmektedir. Commodore 64'ün işletim sisteminin 20 KB'ya sığdığını bilenlere Windows 7'nin 16 GB disk kapasitesi tüketmesi biraz garip gelir. MS-DOS programlarını 1.44 MB'lik disketler ile taşımaya alışmışlar için de altı üstü bir PDF okuyucunun 37,85 MB olması normal değildir. Üstelik Adobe bilgisayarımıza istemediğimiz özenti saçmalıkları da bu bahaneyle sokuşturmak azmindedir.

Bu yetmezmiş gibi kurulduktan sonra da hiç sormadan etmeden kendisini bilgisayarımız her açıldığında çalışacak şekilde başlangıçta çalıştırılan programların arasına ekler. Ama yine de, tüm bu yüzsüz tavrına rağmen açılması 10'larca saniye alır.

Bu nevi şişirme yazılımlara, bilgisayarınıza sokuşturulmaya çalışılan sözüm ona beleş kaynak tüketicilerine bir itirazınız varsa benim gibi, Foxit Reader aradığınız alternatiftir. 5 yıldır sorunsuz kullandığım Foxit Reader 2.4 MB'lik boyutu ile mukayesesiz çok daha kolay indirilir. Şapadanak açılır. Bilgisayarınızın açılışında sorgusuz sualsiz ram'inizin bir kısmına el koymaz. İhtiyacınız olduğunda çabucak çalışır.

Nasıl kavuşuruz bu güzide esere? Foxit Software'in kendi sitesinde son versiyonu mevcuttur. Ama boyutunu bunlar da biraz şişirmeye başlamışlar son zamanlarda. O yüzden ben 2009 yılında çıkan 2.3 sürümünü kullanıyorum. Eski diye burun kıvırmayın, PDF dosya formatında her gün çağ açan değişiklikler olmuyor. Dolayısı ile 4-5 sene öncenin Adobe Acrobat Reader'ı ile de bugünkü PDF dokümanlarının hemen hepsini açabilirsiniz.

Dosyayı indirdikten sonra bir kez çalıştırırsanız Program Files klasörünüz içerisinde kendisini FoxitReader diye bir klasöre kopyalayıp açılır. Böylece tüm kurulumu tamamlanmış olur. Kurulumu WinRAR ile konfigüre ettim. Dolayısı ile bu hazır ayarlar işinize gelmezse sağ tuş menüsünden Open With WinRAR'ı seçip gönlünüze göre birşeyler de yapmakta serbestsiniz.

Güle güle kullanın. Tanıdıklarınıza, bilgisayar pdf açarken kahve almaya gidenlere filan da söyleyin, onlar da kullansınlar. 08.04.2010