CevvalKoala

RSSmail

Samsung GT-S8003 Eziyeti

Sevgili Samsung,

S8003 JÈT model telefonunuzu (kayınbiraderime) aldığımızdan beri huylarını keşfetmekle uğraşıyorum. Sağolsun, her günüme değişik bir heyecan katmayı beceriyor. Nereden başlasam ki...

E-posta yazılımı belli ki telefonu alan bahtsız kullara eziyet etmek için üretilmiş. Canının istediğinde EDGE üzerinden bağlanıyor, istemediğinde bağlanmıyor. Okuduğum mailleri listeden kaybediyor. Doğru dürüst bir progress-bar yok... ki bu telefonun hemen her yerinde tekrar tekrar karşımıza çıkacak bir "özellik". Kullanıcılara o an yapılan işlemin ne kadarının tamamlandığını, ne kadarının kaldığını göstermek nazik ve bilgilendirici bir yaklaşım olabilir elbette, ama ne gerek var ki buna? Kullanıcıyı merak içinde bırakmak, yarım dakika sonra bir hata mesajı görüntülemek ya da 3 dakika sonra işlem tamamlandı diye yazıp geçmek dururken... İtiraf etmek lazım, belirli bir posta kutusuna girdiğinizde o sırada almakta olduğu mesajların % kaçını indirdiğini gösteriyor sol üstte... Ama bağlantı hatası vereceğinde, ya da yeni bir mesaj olmadığında sürecin hangi aşamasında olduğumuzu anlamak namümkün. Birden fazla posta kutunuz mu var? Girin içlerine teker teker, bakın % kaç olduğuna, işiniz ne... Hepsini tek bir ekrandan görmek de hangisi...

Diyelim ki o gün şanslı gününüzdesiniz ve 3G/EDGE/GPRS üzerinden maillerinizi almaya karar verdi JÈT... Ya da kablosuz ağ üzerinden almaya karar verdiniz. Bağlantı sorunu yaşamıyorsunuz o anda... Ama mailleri alma aşamasında da sadece ve sadece iki seçenek var... Ya "sadece konu" ya da "mailin tümü" indirilebiliyor. Neden? Mailin metin kısmını alıp eklentisini alma diye bir seçenek çok mu biz fanilere?

E-posta yazılımı o kadar kullanışsız ki tarayıcı üzerinden gmail'i kullanmak daha rahat geliyor. Üstelik bunu yaptığımızda maillere ek koyamadığımız halde. Şaşı olduk, mailleri tarayıcı üzerinden gmail'den okuyup ekli bir mail göndereceğimizde mecburen e-posta yazılımının yolunu tutmaktan.

İnternet tarayıcısı kötü değil. Telefona Opera Mobile kuramadığımız göz önünde bulundurulduğunda, bu durum biraz kullanıcılar açısından şans olarak nitelenebilir. Ama onda da sıkıntılar eksik kalmıyor. Tam ekran sayfa görüntülerken yarı saydam bir progress-bar, ya da durum çubuğu gösteremez mi tarayıcı? Sayfadaki bir linke tıklıyoruz ama tarayıcı anladı mı, anlamadı mı, birşeyler yapıyor mu, yoksa bize mal mal bakıyor mu bilmek anlamak için illa tam ekran sayfa görünümünden çıkmamız mı gerekli?

Hazır tıklama ve anlama bahsi açılmışken... Bazen 2 kere, 3 kere aynı dialog kutusuna TMM demek gerekebiliyor. Telefon geç tepki veriyor. Her seferinde de dokunduğumu anladığına dair sesli ve kıpraşımlı geribildirimi veriyor, ama ekranda gerekli değişiklik olmuyor. Yazılıma verdiğim komutu iletmeyi unutuyor gibi telefon. Tarayıcıda da linklere tıklıyorum ama alet beni kaale almayabiliyor. Ya da alabiliyor. Ya da kaale almaz görünüp 5 saniye sonra almaya karar veriyor... Banka sitelerinde bunun ne kadar can sıkıcı bir durum olabileceğini tahayyül edebiliyor musunuz? 800 mhz işlemcisiyle, JÈT adıyla reklamını yapıyorsunuz ama 371 mhz işlemcili Nokia E71 de bu alet kadar hızlı tepki veriyor zaten. Ne anladım ben 800 mhz'den, JÈT'ten, roketten?

İnternet tarayıcı ile e-posta yazılımının ortak bir sorunu: Bağlantı profillerine öncelik atayabilmek yıl 2010 olmuşken çok mu uçuk bir talep? Şirkette kablosuz ağı bulduğunda öncelikle oradan bağlan, bulamadığında 3G/EDGE/GPRS artık ne bulduysan onun üzerinden bağlan diyemiyoruz telefona. İlla 2-3 menü derinlere gidip bağlantı profillerinden kullanacağımız profili seçmeliyiz.

Medya oynatıcıdan çıkmadan menüye döndüğümüzde çaldığı şarkıyı kesiyor. Multitasking özürlü bir ebleh alet almak istesem iPhone alacağım aklınıza hiç geldi mi? (Ve evet, widget denen karın ağrısından haberim var. O widget filmleri oynatabiliyor mu? Belki ben bir klibin sesini dinlemek istiyorum webde gezerken?)

Navigasyon yazılımı... İlk olarak o lisans muhabbeti nedir kuzum? 800 lira verdik, aldık telefonu. Daha bizi ne lisansıyla uğraştırıyorsunuz? Yok SMS gönder, yok internet üzerinden bağlan da lisans al. Ben niye uğraşıyorum bunlarla?

Bir biçimde lisans badiresini atlatanları bekleyen ikinci problematik de navigasyon programının arabirimi. Navigasyon programını açınca 4 dönüp dolana dolana gelen dünyayı neden seyretmek zorundayız onu çözebilmiş değilim ama hadi onu geçelim... Neden navigasyondan kazara çıkmak bu kadar kolay? Ve neden bu yazılımın arabirimi hiç sezgisel değil? Biraz daha insanlara doğal gelen bir yapı kuramaz mıydınız?

Aziz ve pek muhterem Samsung, bütün bu sorunlara takılmazdım aslında. Ne de olsa telefonun ekranı filan güzel, dukanmatikliği anlayışlı, hafıza kartını hotswap yapabiliyor vs. vs. Ama...


|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
\   /
V


NALET TELEFONUN YAZILIMI GÜNCELLENEMİYOR!!! Dalga mı geçiyorsunuz bizimle? 21.04.2010